Ürün İnceleme
1

Arzum Foodie Sefer Tası İncelemesi 2023

Sefer tası geçmişten günümüze hem okulda hem de işte sağlıklı beslenmek isteyenler için tercih edilen ürünlerdendir. Covid-19 hayatımıza girmeden önce sağlıklı beslenmek istediğimizde sefer taslarını sıklıkla tercih ediyorduk. Özellikle diyet ve spora başladığımda etrafımda sağlıklı gıdalar satan bir yer olmadığından dışarıdan yemek yemek benim için oldukça zorlaşıyordu. Evden işe götürebileceğim soğuk besinler de kısıtlı olduğundan bir süre sonra işe götürecek yemek düşünmek benim için can sıkıcı bir sürece dönüşüyordu. Daha sonra Covid-19 hastalığının baş göstermesi ile ben de dahil olmak üzere birçoğumuz sefer tası arayışı içerisine girdik. Evden getirdiği taze yemekleri dumanı üstünde yemek isteyenler için Arzum Foodie’nin başta ben olmak üzere birçoğumuzun imdadımıza yetiştiğini söyleyebilirim.

arzum foodie incelemesi, arzum foodie yorum


Ürünü detaylı olarak incelemeye alacak olsam da genel anlamda birçok kişinin ihtiyacını karşıladığını söyleyebilirim. Ürünün yumurta ve pilav yapma özelliği de en çok hoşuma giden özellikler arasında diyebilirim. Bazı yerlerde sebze haşlanabileceği de yazmış ancak sert sebzelerin pişme süresi çok uzun olduğundan Arzum Foodie bu noktada bize ne kadar yardımcı olabilir bilemiyorum.

Arzum Foodie Tanıtımı

Arzum Foodie sefer tası yeni nesil elektrikli sefer taslarındandır. Arzum Foodie’yi yalnızca sefer tası olarak değil, aynı zamanda yumurta ve pilav pişirmek için de kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan üç adet kap sayesinde üç farklı yemeği yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Gelen kutunun içinden aşağıda bahsettiğim parçalar çıkıyor:

  • Bir litrelik yemek kabı,
  • 0,65 litrelik yemek kabı,
  • Yemek tabağı,
  • 3 adet vakumlu kapak
  • Biri ayırıcı özellikte ve yumurta yapma özelliği bulunan, diğer biri dış kapak olmak üzere toplamda iki kapak,
  • Elektrik güç kablosu,
  • Su ölçüm kabı,
  • Ürünün tabanını oluşturan ve yemekleri ısıtmaya yarayan ana gövde (motor),
  • Vakumlama aparatı,
  • Son olarak ürünü rahatlıkla taşımanıza yarayan bez taşıma çantası çıkıyor.

Ürün ana gövdeye kılavuzda belirtilen miktarda su koymanız ile çalışıyor. Bir kap yemek ısıtmak için 60 mL, 2-3 kap yemek ısıtmak için 150 mL su eklemeniz isteniyor. 150 mL’den fazla su koyarsanız ürün otomatik olarak çalışmayı durduruyor ve suyu azaltmanızı istiyor. Pirinç pilavı yapmak için yarım kap pirince 100 mL, 4 kişilik yumurta yapmak için gövdeye 45 mL su eklemeniz gerekiyor.

Eğer tüm kapları aynı anda ısıtmak isterseniz ısıtma süresini 5-10 dakika kadar arttırmanız gerekiyor. Isının üst kat ulaşması daha uzun sürdüğünden ısıtma süreniz otomatik olarak uzamış oluyor. Bu bir bakıma olumsuz olarak yorumlansa dahi ben çok önemli bir problem olduğunu düşünmüyorum. Çorba gibi ilk tüketeceğiniz besini önceden ısıtır ve onu tüketirken diğer yemekleri ısıtırsanız süre bakımından bir sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte eğer vaktiniz varsa tüm yemekleri aynı anda da ısıtabilirsiniz. Bir de yemekleri ısıtmaya geçmeden önce uyarmakta fayda var, başta yemekleri taşımak için kullandığımız kapakları ısıtma esnasında kesinlikle kullanmamamız gerekiyor. Yoksa benim gibi büyük bir yanlışın ucundan dönebilirsiniz!

Bununla birlikte farklı bir uyarı daha yapmam gerektiğini düşünüyorum. Yemek taslarını dışarı çıkarırken taslar fazlasıyla ısınmış oluyor. Kapağı açtıktan sonra üzerinde tüten dumanlardan kapların ne kadar sıcak olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Yine de üst kapağa ve yemek taslarına çıplak elle dokunmamanız konusunda sizi uyarmak istiyorum. Kapları dışarı çıkarırken yanınızda mutlaka bir bez veya peçete olmasına özen gösterin, kaplara çıplak elle dokunmaya çalışırsanız elinizi yakabilirsiniz. Aynı şekilde üst kaba da dokunmamanızı ve varsa çevredekileri uyarmanızı tavsiye ediyorum çünkü ürünün üst kabı da ciddi derecede sıcak oluyor.

Arzum Foodie ile pirinç pilavı yapma konusuna gelecek olursak, aslında bu ürün ile pilav yapmak oldukça kolaylaşıyor. Tek yapmanız gereken kaba kişi miktarına göre pirinç ve su koymak olacaktır. Pirincin kıvamını beğenmezseniz, örneğin pilav gerekenden sertse üstüne su ekleyebilir veya fazla lapa oluyorsa suyunu azaltmayı deneyebilirsiniz. Arzum Foodie ile pilav yapmak tencerede pilav yapmaktan daha farklı değildir.

Bu ürünün işlevlerini anlata anlata bitiremedik ama son olarak Arzum Foodie ile yumurta yapmak üzerine de kısaca konuşmak istiyorum. Klasik yumurta haşlama makinelerini daha önce kullanmışsanız bu ürünü de çok rahat kullanacağınızı düşünüyorum. Yumurta haşlama makinelerinin su ölçüm kabının altında küçük bir iğne bulunur ve bu iğneyle yumurtanın ucunu delmeniz gerekir. Foodie ile yumurta haşlarken de aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlemi atlarsanız yumurta ya pişmiyor ya da kabuk çatlamış oluyor. Delme işlemini de gerçekleştirdikten sonra kapağı kapatıp yumurtanın pişmesini bekliyorsunuz. İşte bu kadar basit!

Ürüne ulaşmak için: Arzum AR1073 Foodie Satın Al

 

Arzum AR1073 Foodie Modern Sefer Tası İncelemesi

Arzum Foodie ile ilgili gözüme çarpan ilk sorun boyutunun biraz büyük olmasıydı. Her gün toplu taşıma aracı kullanmak zorunda kalan, elinde Foodie ile uzun yol yürümek zorunda kalan birinin her gün Foodie taşımak isteyeceğinden şüpheliyim doğrusu. Ürün daha minimal ve taşıması kolay bir yapıya sahip olsa benim gibi her yere bilgisayar ve tableti ile giden birine ayrıca yük çıkmamış olurdu. Şimdilik bu sorunun en iyi çözümü ürünü iki katman hâlinde değil tek katman olarak kullanmak olacak diye düşünüyorum. Bununla birlikte işte/okulda sıcak yemek isteyenler için Türkiye’nin ilk elektrikli sefer tası Arzum Foodie’nin iyi bir seçenek gibi duruyor.

En çok merak edilen özellik olan ısıtma özelliğe başlamak gerekirse, bu konuda oldukça başarılı olduklarını söyleyebilirim. Eğer yemeği gerektiği kadar içeride bekletmezseniz yemek yeterince ısınmaz ve sorunun üründe olduğunu düşünmeye başlarsınız. Ancak Foodie içerisine yeteri kadar su koyar ve kılavuzda yazan ortalama süre kadar içeride bekletirseniz yemeğiniz istediğiniz sıcaklığa ulaşacaktır.

Yemek tabağı ve kaplarının yeteri büyüklükte olduğunu rahatça söyleyebilirim. Ana yemek-ara yemek- salata veya tatlı için yeterli yer bulunuyor. 1 litrelik alt kaba ve onun üstünde bulunan delikli kaba fazla sulu olmayan yemekler, en üst kaba ise çorba gibi sıvı besinleri koymanız durumunda diğer yemeklerle karışma veya akma sorunu ile karşılaşmadığınızı söyleyebilirim. Eğer delikli kaba sulu gıdalar konursa seyahat anında kenarlardan akma yapabiliyor. Bu akma Arzum Foodie’nin dışına taşma yapmıyor ancak yemeklerin birbirine karışmasına yol açıyor.

Tavsiye Bağlantı: Penart Cam Kalem Yorum 2022

 

Yemek tabağı ve kabında hem sevdiğim hem de geliştirilebilir bulduğum bir diğer özellik ise vakum özelliği, kapların vakum ile sıkıca kapatılıyor olması oldukça hoşuma gitti. Ancak kabı vakumlamak için ek aparata ihtiyaç duyuyor olmak taşıma esnasında fazladan yük anlamına geliyor. Bunun için farklı bir tasarım yapılmış olsa beni daha mutlu ederdi. Bu sayede yemeğimi bitiremeyip eve geri götürme ihtimalime karşı vakumlama aparatını yanımda taşıma ihtiyacı hissetmezdim.  

Üründe benim ve diğer kullanıcıların beklentisini karşılamayan durumlardan bir tanesi de çatal-bıçak koyma bölmesinin olmamasıydı. Yumurtalık ve dış kap oldukça geniş alana sahip, dolayısıyla aslında içerisine çatal-bıçak yerleştirmek için boş alan bulunuyor. Bu alanları değerlendirmek yerine çatal-bıçak için ayrıca yer ayırmak zorunda olmak beni pek mutlu etmedi doğrusu, Arzum farklı bir elektronik sefer tası çıkarmak isterse üründe mutlaka böyle bir alana da yer vereceğini düşünüyorum.

Elektronik sefer tasımızın şarjla değil kablo ile çalıştığını da ayrıca belirtmek istiyorum. Benim için kablolu veya şarjlı olması arasında pek fark olmasa da seyahat sırasında kullanmak isteyenler için olumsuz bir yön olabilir. Bu sebeple ürünü satın almadan önce kablolu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

One thought on “Arzum Foodie Sefer Tası İncelemesi 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir