Kültürel
0

Cruella Film İncelemesi 2021

Hepinize yeniden merhaba sevgili filmsever dostlarım! Bugünkü yazımızda 2021 yılında beyaz perde de yerini almış Cruella adlı filmden bahsedeceğiz. Walt Disney yapımı olan bu film, Dodie Smith’in yazmış olduğu romandan uyarlanarak ortaya çıkarılmış suç komedi ve drama filmidir. 27 mayıs 2021 yılında vizyona giren bu film hakkında biraz sohbet edeceğiz.

Öncelikle filmde emeği geçenlerden biraz bahsedelim. Bu güzel filmin yönetmenliğini Craig Gillespie üstleniyor, filmin senaristliğini ise Dana Fox, Tony McNamara ve Aline Brosh McKenna üstlenmiş. Cruella karakterini Emma Stone, Barones rolünü Emma Thompson canlandırıyor.

Cruella karakteri 101 Dalmaçyalı romanı ve birçoğumuzun çocukluğunda izlemiş olduğu Walt Disney’in 101 Dalmaçyalı animasyonunda yer alan Cruella De-Vil karakterinden ortaya çıkmıştır. Cruella, bir diğer ismiyle Estella karakteri modaya tutkun olması ile bilinen bir karakter, eğer siz de modaya aşıksanız bu karakterle kendinizi bağdaştırabileceğinizi düşünüyorum.

Bu karakterin moda aşkı ve çarpıcı düşünceleri birleştiğinde ortaya muhteşem fikirler çıkmıştı. Cruella karakteri ile ilgili en sevdiğim kısım inanılmaz defileleri müthiş bir özgüvenle ortaya koyması oldu.

Cruella’yı Yakından Tanıyalım! (Spoiler içerebilir!)

7,4/10 IMDb puanı alan bu filmi gelin biraz yakından inceleyelim.1960’lı yıllarda yaşayan genç ve çok zeki bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Çocukken Estella olarak anılan bu karakter, farklı saç rengi sebebiyle akranlarından gördüğü zorbalığa karşı mücadele vermeye çalışıyor.

Yaşadığı zorbalık sebebiyle okul ortamına yeterince uyum sağlayamayan Estella, okul müdürünün gözünde gün geçtikçe daha kötü bir imaj çizmeye başlıyor. Annesinin tüm uyarılarına rağmen okulda yaşadığı sorunlara göz yummayan Estella, en sonunda okuldan atılıyor.

Estella okuldan atıldıktan sonra annesi yeni bir başlangıç yapmak üzere bir yakınını ziyarete gitmek istiyor, bu sırada moda ile ilgili hiçbir fikri olmayan Estella ziyaret sırasında tesadüfen rastladığı bir moda defilesini izlerken adeta büyülenmiş hissediyor. Tüm hikayemiz ise bu moda defilesinden sonra başlıyor. Film hakkında daha fazla spoiler vermemek için bu kısmı fazla uzatmayacağım.

 

 

Cruella Spoilersız İncelemesi 2021

Oyunculuk ve senaryo ile başlamak gerekirse, Emma Stone’un hem Cruella hem de Estella’yı benimseyerek oynadığını söylemek mümkün. Aynı şekilde Emma Thompson ve diğer oyuncuların da Emma Stone kadar karakterini benimsediğini söyleyebilirim.

Filmde kullanılan dekorlar ve çarpıcı sahneler oldukça başarılıydı. Filmin ana teması moda olduğundan bazı kostümlerin göz alıcı olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum. Moda defileleri, Cruella’nın tasarladığı ve diktiği özel elbiseler… Her biri muhteşemdi. En beğendiğim elbiselerden bir tanesi ise  Baronesse’in imza elbisesi oldu.

Film hakkında tek sorunlu bulduğum kısım ise senaryo oldu. Senaryo  ile ilgili daha iyi bir iş çıkarılabileceğini düşünüyorum. Özünde iyi niyetli bir karakter olan Estella’nın bir anda kötü bir karaktere dönüşmesi birçok izleyici için sert bir geçiş oldu.

Estella’nın Cruella’ya dönüşümünün aniden değil yavaş yavaş gerçekleşmesi beni daha mutlu ederdi. Bununla birlikte çözümü kolay olan bazı problemlerin çok zor gibi yansıtılması, bazı sahnelerin fazla uzun tutulması film sırasında az da olsa sıkılmama sebep oldu. Boş vaktini değerlendirmek isteyen filmseverler için alternatif filmlerden bir tanesi diyebiliriz. Filmle ilgili çok büyük beklentilere kapılmazsanız sizi tatmin edebilecek bir film olabilir.

 

cruella

Cruella Çocuklara Uygun Mu?

Film Walt Disney yapımı olduğu için çocuklar ile izlenip izlenmeyeceği ile ilgili fikirlerimi de burada belirtmek istiyorum. Cruella isimli film resmi olarak 10 yaş ve altı çocukların ailesi ile izleyebileceği filmler arasında yer alıyor. On yaşından büyük çocuklar bu filmi tek başına izleyebilir.

Şahsi fikrimden bahsetmem gerekirse, bu filmin küçük çocuklar ile keyifli bir şekilde izlenebilecek filmler arasında yer alabileceğini söylemem pek mümkün değil. Ancak filmin 12 yaşından büyük çocuklarla birlikte izlenebileceğini söyleyebilirim.

Cruella filminde bulunan bazı sahneler, çocukların ürkmesine sebep olabilir. Ebeveynlerin bu sahneleri göz önünde bulundurarak filmi izlemesi daha doğru olacaktır. Çocuklarıyla keyifli vakit geçirmek isteyen aileler için bu kısmı özellikle belirtmek istedim.

Bu yazımızda 2021 yılında vizyona girmiş olan Cruella isimli filmi inceledik. Bunun gibi daha fazla film ve kitap incelemesi için bizi takip etmeyi unutmayın, bir sonraki film incelemesinde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın filmseverlerler!

 

Bir önceki yazımızu okumak için hemen linke tıklayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir