erken gebelik testi
Kültürel
0

Erken Gebelik Testi Nasıl Kullanılır?

Erken gebelik testi Antik Mısır’dan bu yana çeşitli yöntemlerle geliştirilmiş ve teknoloji ile birlikte günümüzdeki hâlini almıştır. Antik Mısır’da insanlar hamile olup olmadıklarını anlamak için arpa ve buğday üzerine ayrı ayrı idrar bırakırlardı. Arpa ve buğdaydan biri filizlenmişse bu kişinin hamile olduğunu anlamına gelirdi. Arpanın filizlenmesi doğacak bebeğin erkek olması, buğdayın filizlenmesi ise doğacak bebeğin kız olacağı anlamına gelirdi. Bu yöntem ile ilgili detaylı araştırmalar arpa ve buğdayın hormonlar sayesinde filizlendiğini göstermiştir. Yirminci yüzyılda hormonların keşfiyle birlikte gebelik testleri gün geçtikçe geliştirilmiş ve teknoloji ile birleştirildiğinde günümüze kadar gelmiştir.

Gebelik Testi Tarihçesi

Gebelik testi hamilelik riski olan bireylerin hamile olup olmadıklarını anlamak amacıyla yapmış olduğu teste verilen isimdir. Hamilelik testi kan ve idrar testi olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Kan testleri yalnızca hastanede uygulanabilirken, idrar testlerinin ev ortamında da uygulanması mümkündür. Hamilelik testlerinin geçmişi 1930’lu yıllara dayanır. Gebelik testleri henüz icat edilmediğinde ise parmak yöntemi ile gebelik testi yapılırdı.

Günümüzde bu yöntem kullanışsız olması ve doğruluk payının düşük olması sebebiyle tercih edilmemektedir. Evde gebelik testleri hazırlanırken çoğunlukla lateral akım teknolojisi kullanılır. Anne ve bebek sağlığının kontrol altında tutulması için hamilelik döneminin erkenden teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Anne olmayı düşünen bireyler için pratik kullanıma sahip, hızlı sonuç veren gebelik testlerinden temin etmek ve doğru zaman aralığında kullanmak oldukça önemlidir. Günümüzde gebelik testleri oldukça gelişmiştir.

Birçok marka tarafından üretimi yapılan ve satışa sunulan bu ürünlerden en kalitelisini seçmek için erken gebelik testi önerisi almak gerekebilir. Gebelik testi yapmak hamile kalmak isteyen birçok kadın tarafından oldukça heyecan verici bir deneyimdir. Normal gebelik testi erken yapanlar eğer testi uygun zamanda kullanmamışlarsa test sonuçlarının doğruluğu şüphe uyandırabilir. Gebelik durumundan daha erken haberdar olmak isteyenler için erken gebelik testi ideal testlerden bir tanesidir. Bu testlerin evde kullanımı oldukça kolaydır. Tüm hamilelik testleri gebelik hormonu olarak bilinen hCG hormonunun vücuttaki miktarını tespit eder. Erken gebelik testi diğer gebelik testlerinden farklı olarak adet döneminden ortalama beş gün önce uygulanır.

ultra erken gebelik testi

Erken Gebelik Testi Çeşitleri

Gebelik testi yapmak istendiğinde gebelik testinin birçok çeşidi olduğu görülür. Bu çeşitler arasından doğru bir tercih yapabilmek aslında oldukça basittir. Test yapılmadan önce ilk yapılması gereken adet ve ovulasyon döngüsünü öğrenmektir. Araştırmalara göre yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesi döllenme ihtimalini yükseltir. Döngü belirlendikten sonra en son yaşanan cinsel ilişkinin günü belirlenmelidir. Adet döngüsü gecikmiş ve cinsel ilişki üzerinden 10 gün geçmişse klasik gebelik testi uygulanması gerekir. Adet döngüsü henüz gerçekleşmemiş ancak cinsel ilişkinin üzerinden en az bir hafta geçmişse erken gebelik testi uygulanmalıdır. Aynı şekilde cinsel ilişki üzerinden bir hafta geçmiş, adet döngüsüne ortalama bir hafta kalmışsa ultra erken gebelik testi uygulanmalıdır.

Gebelik testinin üç farklı çeşidi bulunur.

Klasik gebelik testi:

Klasik gebelik testi döllenme sonrası 6-12 gün arasında yapılabilir. Bu testin doğru sonuç vermesi için adet döngüsünün gecikmiş olması gerekir. Erken dönem gebelik testi yaptırmak isteyen kişiler için bu test uygun değildir.

Erken dönem gebelik testi:

Erken gebelik testi kiti adet döngüsünden önce test yapmak isteyenlerin tercih ettiği test çeşitlerinden bir tanesidir. Erken gebelik testi kullananlar adet döngüsünden 5 gün öncesinde uygulanabilir.  Klasik erken dönem gebelik testi kullanmak istemeyenler  dijital gebelik testine de göz atabilirler. Dijital gebelik testinin klasik testlerden farkı sonucun çizgi olarak değil pozitif veya negatif şeklinde dijital çubuk ile belirlenmesidir. Bu sayede kesik veya silik çizgiler akılda şüpheye yer bırakmaz.

Ultra erken gebelik testi:

Ultra erken gebelik testi adet döngüsüne bir hafta kala erken sonuç almak isteyen kişiler için tercih edilmesi gereken test türüdür. Ultra erken gebelik testleri %76-99 oranında doğruluk oranına sahiptir. Doğruluk oranı adet döngüsü yaklaştıkça artar.

Tavsiye Bağlantı: Mont Çeşitleri Nelerdir?

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de testin yapılma zamanıdır. Erken gebelik testinden en doğru sonucu almak için adet gününden bir hafta önce, cinsel ilişkiden bir hafta sonra test yapılmalıdır. Doğru zamanda yapılan testler %99’a yakın doğru sonuç vermektedir. Erken gebelik testi şu şekilde kullanılır:

  • Erken gebelik testini kullanmaya başlamadan önce mutlaka son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Son kullanma tarihi geçmiş erken gebelik testi kitleri sonuçların yanlış çıkmasına sebep olabilir. Yanlış sonuçlara izin vermemek için son kullanma tarihi ve ürünün işlevselliği mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Ürünü paketinden çıkardıktan sonra mutlaka kullanma talimatı okunmalıdır. Bütün adımlar kullanma talimatında yazanlara uyarak gerçekleştirilmelidir.
  • Evde yapılan gebelik testlerinin tümünde bir miktar idrar numunesi gerekir. En doğru sonuç için eller işlem öncesi yıkanmalıdır. Sonrasında temiz ve kullanılmamış steril bir kaba orta idrar alınır. İdrar kabı kullanmak istemeyenler için bir diğer seçenekse çubuğun üzerine idrarın yapılmasıdır. İdrar yoluna doğru konumlandırılan çubuğa orta idrar bırakılmalıdır. Orta idrarın çubuğa bırakılması en doğru sonucun alınmasını sağlayacaktır.
  • İdrarın kaba boşaltılması durumunda test çubuğu kabından çıkarılır ve kullanım talimatlarında belirtilen alana idrar aktarımı gerçekleştirilir. Erken gebelik testi markaları incelendiğinde gereken idrar miktarı değişkenlik gösterdiğinden dolayı mutlaka kullanma talimatına göz atılmalıdır.
  • Kullanma talimatında belirtilen süreye göre test sonuçlanacaktır.
  • Bu sonuca göre tek çizgi testin negatif olduğunu, çift çizgi ise pozitif olduğunu gösterir. Bununla birlikte çizgilerden birinin silik, birinin net görünmesi testin pozitif olduğunu, hiç çizgi çıkmaması ise testin doğru uygulanmadığını gösterir.
  • Test yeniden uygulanmak istendiğinde aynı çubuk kullanılmamalıdır. En doğru sonuç için testler steril şartlarda yapılmalıdır.

Erken Gebelik Testi Fiyat

Erken gebelik testi fiyatı markadan markaya değişkenlik gösterir. Aynı zamanda erken gebelik testi çeşitleri ve test çubuğunun kalitesi de fiyatın belirlenmesinde önemli etkenlerden bir tanesidir. Gebelik testleri dijital, erken, ultra erken, zarf tipi, kutu tipi ve klasik test olmak üzere altı çeşide ayrılır. Gebelik testi çeşitleri kişinin o anki ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik gösterir.  Hamilelik testi yapmak her ne kadar heyecan verici bir deneyim olsa da yanlış kullanıldığında strese yol açabilecek hassas bir işlemdir. Bu deneyimi olabildiğince stressiz atlatmak için doğru markayı belirlemek büyük önem taşır. Bir gebelik testi kiti satın almadan önce mutlaka ön araştırma yapılması gerekir.

Erken gebelik testi kullanacak kişilerin daha önce hamilelik testi kullanmış kişilerden erken gebelik test kiti önerisi alması veya bir doktordan fikir alması sürecin daha rahat atlatılmasını sağlayacaktır. Bazı durumlarda hamilelik riski olan anne adayları gebelik testini düzenli olarak kullanma ihtiyacı hisseder. Böyle durumlarda doğru sonuç veren markaları tespit etmek çok önemlidir. Erken gebelik testi kullanıcı yorumları ve önerisini dikkate almak, satın alınacak markanın belirlenmesinde ve araştırma sürecinde anne adaylarına yarar sağlayacaktır. Bununla birlikte kaliteli ürün ile fiyat arasında doğru orantı olmadığı bilinmelidir. Yüksek fiyatlı ürün kalitelidir algısı her zaman doğru değildir. Bütçenize en uygun, ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek ürün kaliteli üründür demek daha doğru bir seçimdir.

Erken Gebelik Testi Yorumları Hakkında

Günümüzde çoğu tüketici ürünün satın alınmadan önce ürün hakkında yorumları inceleyerek fikir alma ihtiyacı duyar. Gebelik testi gibi önemli sağlık ürünlerinin satın alınmasında ise satın alma öncesi yapılan yorumların okunması ürün memnuniyetini yükseltir. İnternette çeşitli mecralarda erken gebelik testi yapanların yorumları sayesinde “Erken gebelik testi nerede satılır?” gibi sorulara cevap bulmak mümkündür. Gebelik testi erken yapanlar, klasik gebelik testi yerine erken gebelik testi kullanmayı tercih ettiklerinde %97-99 oranında doğru sonuç elde etmiş ve birçok anne adayına tavsiye etmişlerdir. Erken gebelik testlerini uygulamak için belirli bir süre beklemek gerekir. Bekleme süresinden daha önce yapılan testler yanıltıcı veya yanlış olabilir. Erken gebelik testlerinden bile daha erken sonuca ulaşmak istendiğinde ultra erken gebelik testlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Ultra Erken Gebelik Testi

Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta hCG (Human chorionic gonadotropin) hormonunda artış görülür. Bu hormon sayesinde kişinin hamile olup olmadığı testler yapılarak anlaşılabilir. Gebelik, kan tahlili veya idrar tahlili ile tespit edilir. Kan tahlili hastanede gerçekleştirilir ve test sonucunun yanlış çıkma ihtimali yoktur. İdrar tahlilleri düşük bir ihtimal dahi olsa yanlış sonuç verebilirler. Bununla birlikte bazı hastalıklarda hCG hormonunda anormal artış görülür. hCG hormonunun artması sebebiyle gebelik testlerinde hatalı sonuca rastlanabilir. Anormal test sonuçlarında mutlaka bir doktora başvurulmalı ve bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Hamilelik riski olmayan kişilerde beta hCG hormonu 0-10 mlU/mL arasında değişkenlik gösterir. Gebe olan kişilerde bu hormonlar daha yüksektir. İlk haftalarda bu seviye 5-50 mlU/mL olarak gözlemlenir.

Ultra erken gebelik testleri 10 mlU/mL ölçüm hassasiyeti gösterir. Ölçüm hassasiyeti sebebiyle ilk haftadan itibaren bebeğin varlığını hissetmek mümkün hâle gelir. Ultra erken gebelik testi kullananlar gebelik testini bebeğiyle kurduğu ilk iletişim olarak nitelendirdiği için gebelik testi daha büyük anlam kazanır. hCG hormonu 48-72 saat aralığında düzenli olarak artış gösterir. Ultra erken gebelik test kitleri en doğru sonuç için üç günde bir tekrarlanmalıdır. Test sonucunun pozitif çıkması durumunda mutlaka en yakın zamanda doktor kontrolüne gidilmeli ve gerekli tetkikler uygulanmalıdır. Gebelik testleri internet üzerinden sipariş edildiğinde avantajlı ve güvenilir şekilde elinize ulaşır. Birden fazla erken gebelik testi sipariş etmek isteyen kullanıcılar içinse çevrimiçi alışveriş imkanı çok daha pratik olacaktır.

 

Ultra Erken Gebelik Testi Kullanımı

Ultra erken gebelik testleri diğer gebelik testleriyle hemen hemen aynı kullanıma sahiptir. Markalar arasında kullanım talimatları farklılık gösterebileceğinden mutlaka kullanım talimatının okunması gerekir. Bununla birlikte satın alınan testin en doğru şekilde kullanılabilmesi için klasik tip mi dijital tip mi olduğu kontrol edilmelidir.

  • Satın alınmadan önce ultra erken gebelik testinin son kullanma tarihi kontrol edilir. Eğer ultra erken gebelik testi daha önceden alınmışsa kitin hâlâ kullanılabilir olup olmadığı kontrol edilmelidir. Son kullanma tarihi geçmiş ve işlevini yitirmiş testler hiç sonuç vermeyebilir veya yanlış sonuç vererek yanılgıya sebep olabilirler.
  • Test kitini kullanmaya başlamadan önce kullanma kılavuzu detaylı şekilde okunmalıdır. Farklı kullanıma sahip olmaları dolayısıyla ürünlerin idrar verme ve sonuç alma kısımlarına dikkat edilmelidir.
  • İdrar numunesi vermeden önce mümkünse temiz ve steril bir kap alınmalıdır. İdrar numunesi bırakmadan önce eller sabunla yıkanmalıdır. İdrar numunesi bırakırken kap tercih edilmeyecekse test çubuğunun doğru alana tutulduğundan emin olunmalıdır. İdrar verirken mutlaka orta idrar kullanılmalıdır. Test sonucu 3-10 dakika arasında çıkacaktır.

Instagram adresimizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir