Hayvanlar
0

Evde Besleyebileceğiniz 10 Egzotik Hayvan

Hepinize merhaba, bugünkü yazımızda evde besleyebileceğiniz egzotik hayvanlar üzerine konuşacağız. Kedi, köpek ve kuş çok sevimli canlılar olsa da benim gibi kedi ve köpeklere alerjiniz varsa evde farklı hayvanlar da beslemek isteyebilirsiniz. Bu yazımda evde besleyebileceğiniz sürüngenler, kemirgenler ve tavşangillerden bahsedeceğim. Bu hayvanlar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz diğer yazılarıma göz atabilir, kişisel bir sorunuz olursa yazının altına yorum bırakabilir veya benimle sosyal medya hesaplarım üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

10. Tavşan

İlk olarak tavşanlar hakkında konuşalım. Evde beslenen tavşanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Geçmişte çocuk sevindirmek, büyüyene kadar beslemek amacıyla satın alınan tavşanlar günümüzde bilinçli hayvanseverler tarafından beslenen hayvanlar arasında yer alıyor.

Tavşanlar doğru şekilde bakılmazsa evinize ve eşyalarınıza ciddi derecede zarar verebilecek hayvanlardan biridir. Kemirgen sınıfında yer almasalar da tavşanların dişleri sürekli uzar ve dişlerini törpülemek için tahta gibi sert cisimlere ihtiyaç duyar. Bunun için tavşana doğru besinler vermek ve kemirme ihtiyacını karşılayabileceği oyuncaklar vermek gerekir. Tavşan bakımı birçok canlıya kıyasla daha ucuzdur. Yeşillik, sebze, meyve ve pelet yemle beslenirler.

Evde doğru şekilde tavşan beslemek için belirli birkaç adımı uygulayabilirsiniz:

  • Tavşanlar günde yaklaşık 300-400 kez dışkı bırakırlar. Bu sebeple evde beslenen tavşanların tuvalet eğitimi alması şarttır. Erkek tavşanların zamanı geldiğinde kısırlaştırılması gerekir, kısırlaştırılmayan erkek tavşanlar evin her köşesine bırakabilir.
  • Canlıya geniş yaşam alanı sunulmalı, yaşam alanı dışında da uzun süre vakit geçirmesine izin verilmelidir. Küçük bir kafeste bakılan ve enerjisini yeterince atamayan tavşanlar zamanla strese girer ve çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalleri artar.
  • Doğru beslenme tavşanlar için çok önemlidir. Tavşanın önünden kuru ot ve su eksik edilmemelidir. Ara sıra beslenmesinde yeşillik, sebze ve meyve gibi besinlere de yer verilmelidir.

egzotik hayvan

9. Chinchillalar

Yazının başında tavşangillerden de bahsedeceğimi söylemiştim. Chincillalar da tavşangiller ailesine mensuptur. Türkiye’de evcil hayvan olarak Chinchilla beslemek yaygın değildir. Çoğunlukla kürk üretiminde kullanılan bu canlılar, talep üzerine evcil hayvan olarak satılabilirler. Chinchillalara ilgi gösterildiğinde oldukça sevimli ve insanlarla iyi anlaşabilen canlılar olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bununla birlikte bu canlılar doğada av konumunda olduğundan yeni evlerinde çekingen ve korkak davranabilirler. Chinchilla sahiplenen kişinin canlıya karşı oldukça sabırlı yaklaşması gerekir. Sonraki yazılarımızda Chinchilla bakımı ile ilgili daha detaylı yazılara yer vereceğim. Chinchilla beslemek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar kısaca şunlardır:

  • Chinchillalar yıkanmak için özel kuma ihtiyaç duyarlar. Tüy ve deri sağlığı için bu kum oldukça önemlidir. Bahsettiğim özel kum Türkiye’de kolaylıkla ulaşmanız mümkün değildir. Bunun için yurtdışından kum getirmeniz ve stokları devamlı takip etmeniz gerekebilir.
  • Bu sevimli canlılar klasik tek katlı kafeslerde değil, çok katlı kafeslerde bakılmalıdır. Chinchillanız kafes dışında vakit geçirse bile kendi kendine oynayabileceği, doğasına uygun kafes tercih etmek veya kendi kafesinizi yapmanız gerekebilir.
  • Chincillalara özel hazırlanmış hazır mamaların Türkiye’de satışı yoktur. Bu sebeple evcil hayvanınıza diyetini özel olarak hazırlamalısınız. Gerekirse Chinchillalar hakkında bir veteriner hekim veya evcil hayvan sahibinden de destek alabilirsiniz.
  • Chinchilla bakımı fazla masraflı olmamakla birlikte ilk aylarda kafes, oyuncak ve kum gibi malzemeler için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir.

8. Sugar Glider (Uçan Sincap)

Sugar gliderlar keseli memeli sınıfında yer alırlar. Türkçe’de uçan kuskus, uçan sincap ve şeker planörü olarak da anılırlar. Ben yazı içinde Sugar Glider ismiyle hitap edeceğim.

Sugar gliderlar oldukça insan canlısı ve sevimli hayvanlardır. Belli başlı eğitimleri kolaylıkla alabildiklerinden evcil hayvanınızla çok keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Alttaki videoda da göreceğiniz üzere Sugar gliderlar, ele doğru uçma gibi basit eğitimleri alabilirler.

Sugar gliderların ismi yedikleri besinlerden gelir. Ağırlıklı olarak meyve ile beslenen bu canlıların beslenme düzeni için mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır. Bunun için yurtdışı kaynaklarından veya bir egzotik hayvanlarla ilgili hayvan beslenme uzmanları ile görüşebilirsiniz. Sugar gliderlar için mama tarifi, bakım tüyoları ve yaşam alanı tavsiyeleri ile ilgili yazılarımız da ilerleyen günlerde yayıma girecek.

https://www.youtube.com/watch?v=XZlrAFZwyDk

7. Leopard Gecko

Leopard Geckolar sürüngenler arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Sürüngen bakımı Türkiye’de yeterli kaynak olmadığından dolayı oldukça zordur. Sürüngen besleyecek kişilerin doğru bakım için belli başlı  masrafları gözden çıkarmış olması gerekir. Leopard Gecko bakımı kolay gibi görünse de uzman veteriner hekim bulmak oldukça zor olacağından beslenmesine ve yaşam alanına özen gösterilmelidir.

Leopard geckolar çekirge, solucan ve unkurdu gibi böceklerle beslenirler. Bu sebeple Leopard Gecko beslemek istiyorsanız böcek beslemeyi de göze almış olmanız gerekir.

Eğer gerçekten sürüngen beslemek istiyorsanız çok sevimli ve sakin canlılara ev sahipliği yapacağınızdan emin olabilirsiniz!

6. Axolotl

Axolotllar suda yaşayan oldukça sevimli canlılardır. Yüz ifadeleri sürekli gülümsüyor gibi görünürler. Evinizde sürekli size gülümseyen bir canlı isterseniz Axolotlların tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Axolotllar pembe ve gri renkte olabilirler. Aşağıda yer alan görselden faydalanarak renkler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Axolotlların bakımı sanıldığı kadar zor değildir ancak sucul canlı olduğundan suyuna, yaşadığı akvaryuma, sıcaklığa ve daha birçok detaya oldukça dikkat etmek gerekir.

Günümüzde bu canlılarla ilgilenen fazla veteriner hekim bulunmadığından Axolotllarda ilk yardım, beslenme ve barınma gibi konularda bilgi sahibi olmadan bu canlıyı sahiplenmemeniz gerekir. Axolotl beslemeden önce mutlaka gerektiğinde danışabileceğiniz bir veteriner hekim veya evcil hayvan sahibi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

 

5. Dev Afrika Salyangozu

Dev Afrika Salyangozu tüylü canlıların dışında bir hayvan sahiplenmek isteyenler için birebirdir. Bakım ve beslenmeleri oldukça kolaydır. Devamlı hastalanmazlar, beslemesi masrafsız ve kolaydır. Dev Afrika salyangozu ile ilgili en büyük problem üreme sorunudur. Dev Afrika salyangozu çok kolay ve hızlıca ürer. Başlarda aldığınız iki salyangoz zaman geçmeden 500 salyangoza kadar çıkabilir. Bu sebeple çiftleşme ile başa çıkacak durumda olmanız gerekir. Eğer bu salyangoz türünün üretimini yapmak istiyorsanız mutlaka birden fazla yaşam alanı bulundurmalı ve yavru bakımı konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

4. Ferret (Gelincik)

Egzotik hayvan besleyip tüylü dostlarımızdan vazgeçemeyenlere özel bu yazıda gelinciklere de yer vermek istedim. Gelincikler tıpkı kedi gibi evinizin bir üyesi olacaktır. Ferretler oyun oynamayı çok seven, hareketli ve bir o kadar da evcil canlılardır. Yanlış kişilerden sahiplenildiklerinde fazla agresyon, stres ve korku gözlemlenebilir. Ancak ferretleri doğru yetiştiriciden satın alırsanız evinizin çok sevimli bir üyesi olacağına emin olabilirsiniz.

Ferretler diğer canlılar gibi kafese ihtiyaç duymazlar ancak ev içinde onlara özel bir yaşam alanı oluşturulması gerekir. Küçük aralıklara kolayca girip tesisat veya kablo gibi tehlikeli eşyaları kemirebilir veya kaçma girişiminde bulunabilirler. Bunun için gelincikler ev içinde gözetim altında gezdirilmeli, devamlı yaşam alanlarında tesisat, kablo veya balkon gibi gelinciklerin kaçabileceği veya kemirip kendine zarar verebileceği alanlar olmasından kaçınılmalıdır.

3. Panda Mice

Panda Mice, Türkçeye çevirecek panda faresi sahibini tanıyabilen çok zeki bir canlıdır. Evinizde tüylü, minik ve birlikte oyun oynayabileceğiniz bir canlı isterseniz Panda mice sizin için ideal canlı olacaktır.

Panda mice oldukça hareketli ve oyun oynamayı seven canlılardır. Bu sebeple yaşam alanlarında bolca oyun alanı bulundurulmalıdır. Panda micelar kemirgenlerin tükettikleri besinleri tüketebilirler. Ancak dengeli beslenme için evde kendiniz mama hazırlayabilirsiniz.

Panda micelar diğer egzotiklere kıyasla fazla masraflı canlılar değildir. Beslenme ve altlık masrafları oldukça düşük, barınma masrafları ise dizayn etmek istediğiniz yaşam alanına göre artabilmektedir. Panda mice bakımı son zamanlarda gittikçe popüler olmaya başlamıştır. Özellikle daha önce hamster, guinepig gibi canlıları beslemiş olan kişilerin Panda micelara da bir şans vermesiniz tavsiye ederim.

 

2. Red-Eyed Crocodile Skink (Tribolonotus gracilis)

Red-Eyed Crocodile Skink sürüngenler arasında son yıllarda en çok tercih edilen türlerden biridir. Mitlerde yer alan ejderlere oldukça benzer görüntüsü ile dikkat çeken canlılardan bir tanesidir. Türkiye’de bulması zor sürüngen türlerinden biri olsa da üreticisi hiç yok demek mümkün değildir. Sıradışı, görüntüsü ile bütün ilgiyi üzerine toplamayı başaran ve misafirlerinizin gözünü alamayacağı bir canlı beslemek isterseniz Red-eyed crocodile skink’in tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Red-Eyed Crocodile Skink, Türkçe çevirisiyle kırmızı gözlü timsah skinkleri beslemek diğer egzotiklere kıyasla daha masraflıdır diyebiliriz. Uygun yaşam alanını oluşturmak ve güçten düşmemesi için asıl besinlerinin yanında takviye gıdalar vermek beklediğinizden daha fazla masrafa girmenize sebep olabilir.

Aşağıda yer alan videoda canlıları daha yakından inceleyebilirsiniz.

1. Gerbil

Belki de görüp görebileceğiniz en sevimli kemirgenlerden ola Gerbiller, alışılmışın dışında bir hayvan sahibi olmak istiyorsanız sizin için harika bir seçenek olacaktır. Gerbillerin evcil hayvan olarak bakımı Türkiye’de pek yaygın olmasa da gerbiller hakkında bilgi bulmak hiç zor değildir. Gerbiller hakkında bilgi edinmek oldukça kolaydır.

Gerbiller tabanı sert olan kolayca kemirip kaçamayacakları bir alanda bakılmalıdır. Küçük canlılar olduklarından dolayı kolayca dolap arkası gibi yerlere kaçabilirler. Bu sebeple ev içine gözetim altında çıkarılmalı, tesisat ve kabloların bulunduğu bölgelerde bırakılmamalıdır. Aynı zamanda açık balkonlara veya gideri olan balkonlarda serbest dolaşmasına izin verilmemelidir. Gerbiller doğada av konumunda olduklarından açık balkonda bırakıldıklarında kolaylıkla kuşlara veya kedilere yem olabilirler.

Bugünkü yazımızda evde beslenebilecek egzotik hayvanlar üzerine konuştuk. Daha fazla egzotik bakımı için blogumuzu takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Tavsiye Bağlantı: Maymun Beslemek! Parmak Maymun Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir