Kültürel
0

Mont Çeşitleri Nelerdir?

Hepinize merhaba, bugünkü yazımızda mont çeşitleri ve mont seçminde dikkat edilmesi gerekenler üzerine kısaca konuşacağız. Bu tarz yazıları daha fazla görmek istiyorsanız aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Giyim sektöründe çok çeşitli mont modelleri bulunur. Doğru montu seçmek modaya ayak uydurmak ve soğuktan korunmak için oldukça önemlidir. Erkek mont ve kadın mont çeşitleri; kışlık mont, outdoor mont, mevsimlik mont, haki mont, termal mont, yağmurluk mont, şişme mont, polar mont, parka mont olmak üzere farklı çeşitlere ayrılır. Ülkemiz dört farklı mevsime sahip olduğundan her mevsim için ayrı mont tercihi yapılmalıdır.

Mont Çeşitleri Nelerdir?

Türkiyenin bazı mevsimleri düzenli ve sık yağışlı geçtiğinden yağmurluk ve rüzgarlıklar her dolapta bulunması gereken parçalardan biridir. Erkek mont kaban çeşitleri arasında bir seçim yapmak zor olabilir. Bu durumda mevsimin ve modanın göz önünde bulunması gerekir. Örneğin bazı dönemler turuncu mont moda olurken, bazı dönemler beyaz mont , kırmızı mont veya yeşil mont moda olabilir. Kış mevsiminde kışlık mont erkek veya kürklü erkek mont sıklıkla tercih edilen seçenekler arasındadır.

Uzun mont erkek çoğunlukla soğuk mevsimlerde vücudu sıcak tutmak için kullanılır. Erkek ince mont çeşitleri incelendiğinde genellikle erkek baharlık mont ve erkek ceket mont şeklinde tasarlandığı görülür. İnce montlar mevsim geçişlerinde ve ilkbahar döneminde tercih edilen mont çeşitlerindendir. Bunlardan ikisi haki mont erkek ve kapşonlu mont erkek modelidir. Haki montlar hem estetik görünüşleriyle hem de üşütmeyen tasarımlarıyla bahar aylarında kullanılabilecek şık mont çeşitleri arasında yer alır. Kadın mont seçenekleri kışlık mont ve baharlık mont olmak üzere ikiye ayrılır.

Mont kadın için çoğu zaman bir kombinin kurtarıcısı veya tamamlayıcısı olabilir. Kadın uzun mont, dışarı aktivitelerinde çok şık şekilde kombinlenebilir ve renklendirilebilir özelliğe sahiptir. Kombin yapmaya vakit bulamayanlar için dikkat çekici tercihlerden olan siyah mont kadın sizi kombin zahmetinden kurtaracak, güzel görünümüzden ödün vermeyecektir.

 

Kayak Montu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak montu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri vücuda tam oturması ve hareket kabiliyetini engellememesidir. Kayak montlarının su geçirmez olması kayak sırasında ıslanmanızı engeller. Montla beraber uygun bot seçimi yapmak gerekir. Su geçirmez botlar kayak esnasında konforu arttırır. Bebek montu kısa mont ve tulum olmak üzere iki seçenekten oluşur. Bebek ile çıkılan kayak tatillerinde kayak tulumları bebekleri soğuktan koruyarak daima sıcak kalmalarını sağlar. Hem sevimli görüntüleri hem de pratik olmaları sebebiyle tulumlar bebekler için tercih edilebilecek mont seçenekleri arasındadır.

Doğru Mont Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru mont seçimi öncelikle vücudun tanınmasıyla başlar. Modaya uygun giyinmek, modaya uyarken zarif ve şık görünmek isteyen kişilerin öncelikle bedenini tanıması ve mont seçimini buna uygun şekilde yapması gerekir. Mont seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri mevsime uygun olmayan mont satın almaktır. Sıcak tutan mont daima kriterler arasında olmalıdır. Türkiyenin her bölgesinin kendine has iklimi vardır. Bazı bölgeler çok yağışlı geçerken, bazı bölgeler kurak ve sıcak geçmektedir. Yağışlı bölgelerin en büyük problemlerinden biri de hazırlıksız yakalanılan yağışlardır. Ani yağışlara karşı önlem almak için kapşonlu mont tercih etmek sizi devamlı şemsiye taşıma zahmetinden kurtaracaktır.

Bahar mevsimlerinde hem yağışlardan korunmak isteyen hem de kalın montlar giymek istemeyenler için yağmurluk mont  dolapta bulundurulması gereken parçalardan biridir. Mont seçiminde mevsimin ve vücut tipinin yanı sıra yapılacak aktivitenin de büyük önemi vardır. Hareketli dış mekan aktivitelerinde hareket kabiliyetini kısıtlamayan montlar tercih etmek daha doğru olacaktır. Erkek çocuk mont çeşitleri, kız çocuk mont çeşitleri mevsimlik mont erkek ve uzun mont modellerini içerir. Kız çocuk mont ve erkek çocuk mont arasında yalnızca desen farkı vardır. İşlevsel olarak herhangi bir farklılıkları bulunmaz. Kız ve erkek çocuk mont fiyatları mont çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

 

mont çeşitleri

 

Mont Nasıl Yıkanır?

Montlar yağışlarla, şehrin tozuyla devamlı kirlenir ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Birkaç püf noktayla mont yeni gibi olacaktır.

  • Montlar farklı giysilerle birlikte yıkanmamalı, yıkarken fazla deterjan kullanımından kaçınılmalıdır.
  •  Mont sıcak suyla yıkanmamalıdır.
  • Az sıkım yapılmalıdır.
  • Çamaşır makinesinden çıktıktan sonra kırışmamasına dikkat edilmemeli, dikkatli kurutulmalıdır.

Tavsiye Bağlantı:  Kültürel Kategorisi

Instagram adresimizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir